Véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-tagságáról
A 800 ezres ukrán hadsereg - amelynek létszámát az elnök a béke megkötése után egymilliósra akar emelni - fenntartását, felfegyverzését, további működtetését Európa pénzzel kívánja támogatni - vázolja Hidvéghi Balázs.
2025. március 16. 10:08

facebook

Egy új eszköz a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról; a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen - mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Hidvéghi Balázs közlése szerint a szavazólapokat nem lehet fénymásolni, sokszorosítani, és egy szigorú ellenőrzési folyamat keretében, közjegyző jelenlétében fogják összesíteni.

A postázást április közepén indítják, május végéig valamennyi Magyarországon állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgár megkapja a szavazólapot, amelyet egy ingyenes válaszborítékban, postán juttathat vissza a kormány részére.

Nemzetközi szerződés esetén nem lehet népszavazást tartani; a nemzeti konzultáció pedig egy másik típusú véleménykikérés, ott több konkrét kérdésben, több témában kérdezik az emberek véleményét. Itt azonban most egyetlen egy kérdés merült fel - indokolta az államtitkár, hogy miért ezt az új eszközt választották.

Hidvéghi Balázs úgy fogalmazott, "mi vagyunk az elsők, akik az emberekhez fordulunk ebben a nagy horderejű kérdésben".

A kormány azt az álláspontot fogja képviselni, amelyet a magyar emberek megerősítenek a véleménynyilvánító szavazáson. Ukrajna nem válhat az Európai Unió tagjává a magyarok beleegyezése nélkül, itt a tagállamoknak vétójoga van - hangsúlyozta.

Az államtitkár kifejtette, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott, még az ő hivatali idejében, azaz öt éven belül, gyorsított eljárásban vennék fel Ukrajnát az EU-ba.

Hidvéghi Balázs rámutatott arra, hogy ennek számos kockázata van, a legfőbb pénzügyi jellegű.

A 800 ezres ukrán hadsereg - amelynek létszámát az elnök a béke megkötése után egymilliósra akar emelni - fenntartását, felfegyverzését, további működtetését Európa pénzzel kívánja támogatni amellett, hogy a saját fegyverkészleteit is meg kívánja erősíteni. Ráadásul "gyakorlatilag európai pénzből tartjuk fent az ukrán állam működését, ez is óriási összegeket emészt fel" - jegyezte meg.

Vannak mezőgazdasági kockázatok is. Ukrajnában a megművelhető földterület az egyharmada a jelen pillanatban az Európai Unióban található megművelhető földterületeknek.

"A közös agrárpolitika, a földalapú támogatások abban a formában, ahogy ezeket ismerjük, megszűnnének" - figyelmeztetett.

Az ukrán mezőgazdaságban és élelmiszeriparban nagyon sok olyan vegyszert használnak, amelyek az unióban már be vannak tiltva, mert veszélyesek az egészségre.

"Ezek a termékek, termények elárasztanák a piacainkat, egészségügyi kockázatokat jelentenének" - mondta az államtitkár.

Közlése szerint vannak biztonsági aggályok is. Az ukrán maffia korábban Észak-Magyarországon már jelen volt a szervezett bűnözés, kábítószer-kereskedelem, drogkartellek, prostitúció révén.

"Ezek is mind megjelenhetnének az unió területén, és ugye Magyarország szomszédos ország, tehát rögtön nálunk" - mutatott rá.

Hidvéghi Balázs hangsúlyozta, hogy a gyorsított felvételre, az ukrán hadsereg és az állam finanszírozására nincs meg a fedezet, mindezt csak közös kölcsönökből lehetne finanszírozni.

"Mi nem támogathatunk ilyet, nem akarunk közösen eladósodni Ukrajna érdekében az európai uniós tagállamokkal"
- húzta alá az államtitkár.

MTI
Címkék:
  • Azonosíthatták Mátyás király csontvázát - Videó
    Ez lehetne ikertestvérség, de Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. Hunyadi János volt hadvezér és kormányzó pedig a gyulafehérvári katolikus katedrálisban van eltemetve. Az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy a csontváz a székesfehérvári osszáriumból kerül elő, azaz királysírból való, az az, hogy ez Hunyadi Mátyás csontváza.
  • Lebukott a LIBE: nem merték vállalni a nyilvánosságot
    "A találkozó során világossá vált, hogy miért zárták ki a nyilvánosságot: koncepciós eljárás zajlik a szuverenitásvédelmi törvénnyel és Magyarországgal szemben" - leplezte le a hungarofób szélsőséget a Szuverenitásvédelmi Hivatal.
  • 60 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma hazánkban
    "Bízunk abban, hogy mindenki partner lesz Magyarországon abban, hogy a drogkereskedőket börtönbe zárják" - mondta Rétvári Bence, majd kiemelte: nemzeti minimum, hogy minden drogkereskedőnek a börtönben a helye.
  • A hazai német nemzetiség idén 75 intézményben sok fejlesztést valósíhat meg
    Soltész Miklós úgy fogalmazott, az elmúlt években több lépésben támogatták a település meglévő nemzetiségi óvodáját és mini bölcsődéjét, de Rátkán "mertek nagyot álmodni" azzal, hogy új intézményt építenek a gyermekek számára.
  • A helyi önazonosság védelme
    A tárcavezető elmondta: sok panasz érkezik arról, hogy az egymást követő beköltözési hullámok már terhet jelentenek az adott településnek, mert a korábbi népességszámra kiépült infrastruktúra nem elég teherbíró, a helyi közösségek felhígulnak, eltűnnek.
  • Brüsszeli rögeszme: egyedül Magyarország bátor ahhoz, hogy ütközzön vele
    A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen elmondott beszédében tiltakozását fejezte ki az Ukrajnával kapcsolatos friss brüsszeli javaslatok ellen, amelyek értelmében még több pénzt és fegyvert, továbbá katonai tanácsadókat is kellene küldeni, valamint lehetővé kellene tenni azt, hogy az ország már a hivatalos csatlakozása előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz.
  • Brüsszel és a Tisza Párt azon ügyködnek, hogy hazánk sikertelen ország legyen
    "Sikeressé fogjuk tenni Magyarországot, hiába akarnak elgáncsolni bennünket" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: "nagy harc lesz, sőt nem lesz, hanem nagy harc van. Ukrajnával együtt őket is meg kell állítani. Nagy feladat, de nem ijedünk meg tőle, nem hátrálunk meg, hanem győzni fogunk."
  • Elfogadták az alaptörvény tizenötödik módosítását
    A biológiai nem rögzítettsége biztosítja a társadalom egészséges fejlődését és az alapvető közösségi normák fennmaradását - áll a preambulumban, amelyben az is szerepel: a magyar jogrendszer nem ismeri el a születési nem megváltoztatását, ezzel megőrizve a család intézményének stabilitását és a társadalmi rend biztonságát.
  • Simicskó István: Brüsszel nem dönthet a fejünk felett! + Videó
    A folyamatos bővítés az Unió történelmének része, ám eddig minden egyes alkalommal egyértelmű kritériumokat szabtak és eddig mindenki teljesítette is ezeket a feltételeket. Weber kijelentései azonban arra utalnak, elkötelezett híve annak, hogy idő előtt, elhamarkodottan, a kritériumokat nem teljesítő országgal bővüljön az Európai Unió, mindenkit megelőzve – hangsúlyozta Simicskó István.
  • Orbán Viktor: megszületett Brüsszel és a Tisza Párt paktuma
    "Brüsszel az ukránbarát Tisza Pártot akarja hatalomra segíteni Magyarországon, cserébe a Tisza támogatja Ukrajna uniós tagságát" - jelentette ki a kormányfő, kiemelve, hogy ez tönkretenné a magyar gazdaságot.
MTI Hírfelhasználó