Ma szellemi szabadságharcot vívunk
A testvériséget is másként értelmezik Brüsszelben, "az új Bécsben", mint Budapesten - hívta fel a figyelmet Soltész Miklós. Szerinte a testvériséget az Európai Unió központjában úgy képzelik el, hogy jó, ha két rokon nemzet "egymást halomra gyilkolja, és városait romba dönti", hiszen akkor mind a fegyverek eladásából, mind az újjáépítésből úgymond "testvériesen" húzhatnak hasznot.
2025. március 15. 15:41

Soltész Miklós - szekelyhon/László Ildikó

A magyaroknak ma azért kell szabadságharcot vívniuk, hogy gyermekeit normalitásra, a keresztény értékek tiszteletére és megtartására nevelhessék - hangsúlyozta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton a székelyudvarhelyi március 15-i ünnepségen.

Soltész Miklós ünnepi beszédében rámutatott: az 1848-as magyar forradalom Európa egyetlen békés, vértelen megmozdulása volt, majd a folyamatos támadások és provokációk kényszerítették ki a magyar történelem legnemesebb szabadságharcát, amelynek sorsát aztán megpecsételték a nagyhatalmi játszmák.

Hozzátette: a magyarság immár 177 éve csodálattal tekint vissza a 48-asok nemzet- és hazaszeretetére, hősiességére és sajátjának tekinti az akkor meghirdetett eszméket, de minden megemlékezésen meg kell vizsgálnia: mit jelentenek az adott korban a forradalom jelszavai.

Felidézte: a márciusi ifjak egyike, a 200 éve született Jókai Mór az alig 19 évvel későbbi kiegyezéskor újrafogalmazta a magyarok előtt álló feladatokat, küldetésüket. Szerinte minden kornak értelmeznie kell az egyenlőség, szabadság, testvériség üzenetét.

"Az egyenlőséget máshogy értelmezik nyugaton, mint mi, itt keleten. Ők úgy gondolják, hogy gazdagok, legalábbis anyagiakban, ezért diktálhatnak, utasíthatnak, fenyegetőzhetnek. Mi tudjuk, hogy itt, keleten évszázadokig védtük őket is a hódoltságoktól. És mi is tudunk nekik adni, nem keveset: mégpedig a lelket" - hangoztatta a politikus.

Hozzátette: nyugaton a szabadság eszméjét is fölcserélték a szabadosságnak a teremtett világ értékeit kiforgató, értéktelen ideológiájára.

"Mi semmi mást nem akarunk ma, de ahhoz ragaszkodunk, hogy gyermekeinket, fiataljainkat normalitásra, a keresztény értékek tiszteletére és megtartására nevelhessük. Ez a mi szabadságharcunk" - fogalmazott Soltész Miklós.

A testvériséget is másként értelmezik Brüsszelben, "az új Bécsben", mint Budapesten - hívta fel a figyelmet. Szerinte a testvériséget az Európai Unió központjában úgy képzelik el, hogy jó, ha két rokon nemzet "egymást halomra gyilkolja, és városait romba dönti", hiszen akkor mind a fegyverek eladásából, mind az újjáépítésből úgymond "testvériesen" húzhatnak hasznot.

"Mi azt gondoljuk, hogy évezredes tapasztalat után a népek közötti békesség, egymás tisztelete, a kereszténység megőrzése és a kultúra továbbadása az igazi testvériség" - jelentette ki az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke ünnepi beszédében a magyarság mindenkori küzdelmét ihlető, azokhoz erőt adó örökségként jellemezte az 1848-1849-es forradalmat és szabadságharcot, amely modern nemzetté tette a magyar népet.

Úgy értékelte: az erdélyi magyarságot körülvevő mai állapotok méltatlanok ahhoz, hogy a közösség a legszentebb ünnepén a jelen és a jövő felé fordítsa a tekintetét, de meg kell tennie, ha tovább akarja gyarapítani szabadságát.

Leszögezte: az Erdély és a Román Királyság egyesülését kikiáltó 1918-as gyulafehérvári ígéretek máig nem teljesültek maradéktalanul.

"Nagy adóssága ez a román államnak az erdélyi, romániai magyarokkal szemben. De mindaz, amit elértünk 35 év alatt, több, mint amennyivel a kommunizmus alatt és előtte, a két világháború között rendelkeztünk. És a szabadság mégis veszélybe került, mégis veszélybe kerülhet"
- figyelmeztetett a szónok, a tavalyi választásokon előretört, parlamenti súlyukat megsokszorozó, szélsőséges, magyarellenes erőkre utalva.

Rámutatott: most már nem egy, hanem egész sor magyarellenes jelölt verseng a hatalomért Romániában, akik vissza akarják fordítani a történelem kerekét, hogy Románia ismét olyan elszigetelt, perspektíva nélküli ország legyen, mint amilyen a 45 éves kommunista diktatúra alatt volt.

Leszögezte: a magyarok azonban nem akarnak visszatérni egy olyan diktatúrába, amelyben mindig a nemzeti kisebbségek húzzák a rövidebbet, ezért össze kell fogniuk, és meg kell akadályozniuk hogy ez újra megtörténhessen.

"Háború helyett a békét választani, halál helyett az életet választani: az a jó választás! Bezárkózás helyett az együttműködést, a konnektivitást választani: az a jó választás! Süllyedés helyett az emelkedést választani: az a jó választás! A józan észt választani a valóság állandó torzítása helyett: igen, az a jó választás! És az emberi méltóságot választani a megaláztatás helyett: az a jó választás! És ha minél többen ezt választjuk, akkor az ország, amelyben élünk, tisztelni fogja a polgárait és tisztelni fogja a közösségeket" - hangoztatta ünnepi beszédében az RMDSZ elnöke.

A Márton Áron téren a déli harangszó után kezdődött el az ünnepi megemlékezés, amelyen Szakács-Paál István, Székelyudvarhely tavaly megválasztott RMDSZ-es polgármestere köszöntötte a résztvevőket.

Az idei rendezvény díszvendégén, Soltész Miklóson és Kelemen Hunoron kívül Antal Lóránt szenátor, valamint Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök szólt az ünneplőkhöz. A rendezvényen több udvarhelyi középiskola kórusa, néptáncosok, diákszínjátszók és fúvószenészek léptek fel, az ünnepségen cserkészcsapatok, huszár hagyományőrzők vonultak fel.

A március 15-i ünnepségsorozat vasárnap este a Székelyföldi Filharmónia ünnepi hangversenyével zárul Székelyudvarhelyen.

MTI
  • Azonosíthatták Mátyás király csontvázát - Videó
    Ez lehetne ikertestvérség, de Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. Hunyadi János volt hadvezér és kormányzó pedig a gyulafehérvári katolikus katedrálisban van eltemetve. Az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy a csontváz a székesfehérvári osszáriumból kerül elő, azaz királysírból való, az az, hogy ez Hunyadi Mátyás csontváza.
  • Lebukott a LIBE: nem merték vállalni a nyilvánosságot
    "A találkozó során világossá vált, hogy miért zárták ki a nyilvánosságot: koncepciós eljárás zajlik a szuverenitásvédelmi törvénnyel és Magyarországgal szemben" - leplezte le a hungarofób szélsőséget a Szuverenitásvédelmi Hivatal.
  • 60 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma hazánkban
    "Bízunk abban, hogy mindenki partner lesz Magyarországon abban, hogy a drogkereskedőket börtönbe zárják" - mondta Rétvári Bence, majd kiemelte: nemzeti minimum, hogy minden drogkereskedőnek a börtönben a helye.
  • A hazai német nemzetiség idén 75 intézményben sok fejlesztést valósíhat meg
    Soltész Miklós úgy fogalmazott, az elmúlt években több lépésben támogatták a település meglévő nemzetiségi óvodáját és mini bölcsődéjét, de Rátkán "mertek nagyot álmodni" azzal, hogy új intézményt építenek a gyermekek számára.
  • A helyi önazonosság védelme
    A tárcavezető elmondta: sok panasz érkezik arról, hogy az egymást követő beköltözési hullámok már terhet jelentenek az adott településnek, mert a korábbi népességszámra kiépült infrastruktúra nem elég teherbíró, a helyi közösségek felhígulnak, eltűnnek.
  • Brüsszeli rögeszme: egyedül Magyarország bátor ahhoz, hogy ütközzön vele
    A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen elmondott beszédében tiltakozását fejezte ki az Ukrajnával kapcsolatos friss brüsszeli javaslatok ellen, amelyek értelmében még több pénzt és fegyvert, továbbá katonai tanácsadókat is kellene küldeni, valamint lehetővé kellene tenni azt, hogy az ország már a hivatalos csatlakozása előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz.
  • Brüsszel és a Tisza Párt azon ügyködnek, hogy hazánk sikertelen ország legyen
    "Sikeressé fogjuk tenni Magyarországot, hiába akarnak elgáncsolni bennünket" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: "nagy harc lesz, sőt nem lesz, hanem nagy harc van. Ukrajnával együtt őket is meg kell állítani. Nagy feladat, de nem ijedünk meg tőle, nem hátrálunk meg, hanem győzni fogunk."
  • Elfogadták az alaptörvény tizenötödik módosítását
    A biológiai nem rögzítettsége biztosítja a társadalom egészséges fejlődését és az alapvető közösségi normák fennmaradását - áll a preambulumban, amelyben az is szerepel: a magyar jogrendszer nem ismeri el a születési nem megváltoztatását, ezzel megőrizve a család intézményének stabilitását és a társadalmi rend biztonságát.
  • Simicskó István: Brüsszel nem dönthet a fejünk felett! + Videó
    A folyamatos bővítés az Unió történelmének része, ám eddig minden egyes alkalommal egyértelmű kritériumokat szabtak és eddig mindenki teljesítette is ezeket a feltételeket. Weber kijelentései azonban arra utalnak, elkötelezett híve annak, hogy idő előtt, elhamarkodottan, a kritériumokat nem teljesítő országgal bővüljön az Európai Unió, mindenkit megelőzve – hangsúlyozta Simicskó István.
  • Orbán Viktor: megszületett Brüsszel és a Tisza Párt paktuma
    "Brüsszel az ukránbarát Tisza Pártot akarja hatalomra segíteni Magyarországon, cserébe a Tisza támogatja Ukrajna uniós tagságát" - jelentette ki a kormányfő, kiemelve, hogy ez tönkretenné a magyar gazdaságot.
MTI Hírfelhasználó